Komentáře aktuální - vydané a nevydané, myšlenky, texty, ...

SOFTWARE: Legální či...? (Neviditelný pes, leden 2004)

Mám poněkud odlišný názor na používání legálního či kradeného programu, případně na možné zisky nebo ztráty, které z toho pro výrobce plynou. Svůj názor mám podložený dvojí zkušeností, jednou z českých luhů a hájů, druhou z anglických. V obou případech hovořím o běžném řešení pro obyčejné lidi či malé firmičky, nikoliv o profesionální oblasti.

Začněme tou mladší zkušeností. Jako občasný elektronický bastlíř jsem potřeboval jednoduchý prográmek na kreslení menších schémat, nic víc, nic míň. Prográmek jsem našel v beta verzi na českém webu od českého autora a začal ho používat. Dopisoval jsem si s autorem, popisoval jsem chybky, on je opravoval. Chodící verze nabízená za 500,- Kč českých pro mě byla naprosto v pohodě skousnutelná. Protože chybek bylo dost, nechal jsem komunikaci nějakou dobu plavat a používal jednu z méně chybových demoverzí. Posléze jsem však zjistil, že se elektronikou poměrně často zabývám a usoudil, že tedy prográmek konečně zakoupím. Leč ouha, autor program naučil milión věcí pro mě nepotřebných a cenu povýšil na necelých 5.000,- Kč. Z čehož vyplývá, že má smůlu a já dodnes používám jeho starou verzi, která schéma umožňuje uložit, nová demoverze již samozřejmě ne. To je typický příklad přístupu většiny programátorů, potažmo programátorských firem. Místo aby vytvořili jednoduché řešení za rozumný peníz vyhovující velké většině uživatelů (a ti jsou navíc ochotni za něj rozumně zaplatit), vytvoří na žádost pár odbornějších (kteří mohli v klidu sáhnout jinam) velké a odpovídajícně drahé řešení. A to je samozřejmě nám bastlířům na nic. Výsledek? V klidu pojedu na beta verzi dalších pár let, než to nějakému troubovi dojde. Jinak bych se smířil s řešením - my vypneme většinu fíčur, které nechcete a vy zaplatíte těch původních 500,- Kč. Jak prosté, že?

Příklad druhý, Anglie. Tentokrát jde o program umožňující automatizovaný návrh plošného spoje. Ve skutečnosti jsou to dva programy vzájemně provázané pro kreslení schémat a následně návrh spoje, ale ten kreslící mě vzhledem k malému počtu mnou používaných součástek moc netrápil. Úvahu zkrátím abych se neopakoval. Původní cena 30 liber. Plně funkční demoverze s omezením na 100 vývodů součástek a s desetivteřinovým čekáním před otevřením/uložením souboru mi skoro stačila (současné demo již ukládání neumožňuje). Opět jsem zauvažoval, že bych mohl zakoupit, ale. Současná cena 150 liber, vhodnější verze 295 liber. Xsakru, já ale nechci navrhovat schéma Temelína, fušovat do řemesla Intelu nebo vylepšit soňácké PlayStation. Já potřebuji jen k té malé nabíječce vytvořit návrh desky plošných spojů.

A teď zkusme cimrmanovský úkrok stranou. Vezměme třeba obchodní politiku firmy Corel. Její starší verze Corel Draw 8 je pro většinu občasných uživatelů zcela postačující a cena kolem 1.500,- Kč na poměrně velký rozsah funkcí přijatelná. Výsledek? Jak v práci, tak doma ji mám legálně a nejsem v tom sám. Zapálilo už ostatním výrobcům programů? Nezapálilo? Škoda.

Výše uvedenou úvahu můžete chápat jak uznáte za vhodné, je to jen osobní pohled na věc z jiné strany. Chci jí naznačit, že obě nejmenované firmy prošly zcela spolehlivou cestou, jak ztratit potenciální zákazníky z toho nejmasovějšího trhu - z koníčkářů, hobistů, amatérů, atd. Prostě vytvořili profesionální řešení, které si tak moc uživatelů nekoupí (spíše je ukradnou ...), ale zcela odbourali primitivní a levné varianty téhož programu, které mohli být prodejné v domácím sektoru valné většiny civilizovanějších zemí. Stačilo vychytat pár menších chyb a nesnažit se pořád přidávat další a další funkce. I takové maličkosti rozhodnou o tom, že si uživatel ukradne velký program, jehož milióny funkcí jsou mu ve výsledném efektu k ničemu. Hovořit v tomto případě o ztrátách na zisku výrobců je z jejich strany minimálně nelogické.  

Velký dům světa (nevydáno)

Sam přišel jednoho dne domů, sedl si na zápraží a začal přemýšlet, jak to v tom jeho domě vypadá a co s tím bude dělat. Ještě ke všemu mu včera soused shora, Saudoarabian, vytopil ložnici jeho milovaných dvojčat. Sam se pomalu rozhlédl kolem sebe. Uviděl souseda Izraelita, jak vyhazuje ze svého druhého, již desítky let nelegálně užívaného bytu, souseda Palestinia. On přece potřebuje životní prostor a má na něj boží právo. Je silný spojenec a jeho kontakty hýbající bankovními konty se nedají přehlédnout. Takže se Sam musí tvářit, že to nevidí. No, aspoň sepíše nějakou petici a vymyslí si nesplnitelné podmínky, v každém případě je potřeba být krytý, kdyby do toho začal někdo moc šťourat.

O kousek dál probíhá verbální bitka mezi KoreanemA a KoreanemB, kdo měl vytřít schody. Bohužel, dopadla jako vždy nerozhodně, chudá, leč militantní rodinka KoreanaA by hravě zašlapala do země zcela normální rodinu KoreanaB, pokud by ji Sam již dlouhá léta nepodporoval. Ale KoreanA je nějak moc vojensky vybaven, tak se do toho nebudeme plést a dál budeme tiše podporovat KoreanaB. O patro níž je slyšet řinčení řetězů, kterými bije otec Čínoňan své nezdárné děti. Sam dělá, že neslyší, rodina je příliš rozvětvená, dodržuje vnitřní dryl a v náhledu na okolní svět drží pospolu. Navíc si kupuje řadu produktů Samových podniků, jiné naopak Samovi prodává, proč to tedy měnit. Nahoře zase soused Turkian opět napustil do bytu svých příbuzných nějaký plyn. Sice si stěžovali, ale on je v tom patře jediným spojencem, tak ho veřejně trošku sjedeme a pak mu dáme za rohem nějaké vyrovnání. Však on bude zase klid. S těmi ostatními to poměrně jde. Libyan sice občas trochu zlobí, ale už to není jako dříve, takže se to dá vydržet. Zato Somalian, má sice holý zadek, ale před nedávnem Sama vypráskala ze svého bytu ve vzácné shodě celá jeho rodina a ještě ho obvinili, že jim lecos rozbil. Panamian je už hodný, podpora této rodiny skončila dávno a pro jistotu jsme ještě její hlavu zavřeli. Pak tu máme ty nově přistěhované Čecholiany, Poliany a další. S těmi ještě bude kříž, hlavy rodin říkají něco úplně jiného, než si myslí zbytek rodiny.

No, ten největší problém je teď Saudoarabian. Ta vytopená ložnice dvojčat by neměla zůstat nepotrestána, ale jak to sakra udělat, když nějakým špatným řízením osudu jsou všechny přívody energie pro obyvatele velkého domu v jeho chodbě. Navíc jim nepochopitelně říká ropoutky a občas celý dům upozorní, že když je zavře, budou mít všichni po legraci.

Sam se tedy hluboce zamyslel – a rozbil okno Irákianovi.


Home