Aktuální komentáře nebo archiv starších komentářů

 

Svatojanská kolej, aneb ve spojení s dotacemi EU lidé (snad jen z blbosti) zapomínají počítat (7.6.2008)

Dotaze z EU pro Svatováclavskou kolejByli jsme se pocourat po vlastech českých, Koněpruské jeskyně a nádherný Svatý Ján. A právě tam mě zaujala cedule s vlaječkou EU o tom, jak moc finančně pomohla při realizaci projektu Tepelné čerpadlo pro místní školu, respektive její studentskou kolej. Dokonce natolik, že jsem se po zhlédnutí kostela i jeskyně vrátil a ceduli zvěčnil.

A protože jsem chtěl vědět, jaký je rozdíl mezi našimi odvody / přívody (nejedná se o ekonomický termín) z EU, tedy kolik z těch 87,5 % opravdu zaplatil někdo jiný než občané ČR, začal jsem courat p
o internetu a hledat podklady pro rok realizace, tedy 2006.

Naše platby do rozpočtu EU byly v roce 2006 ve výši 30.402 miliard a příjmy z téhož rozpočtu pak 37.206 miliard. Rozdíl, zatím v náš prospěch, je zhruba 22 %. Pokud se podívám tímto pohledem na „spolufinancování“ tepelného čerpadla slovutnou Evropskou unií, tedy vezmu v potaz realitu, že jsme ve skutečnosti „získal“ jen oněch 22 % z dotované částky a zbývajících 78 % jsme si napřed museli směrem do EU zaplatit sami, dostávám radikálně odlišná čísla.

Původní čísla:

Celková cena projektu 4.024.000,- Kč; z čehož EU financovala 3.521.000, tedy 87,5 %

Reálná (nebo také pravdivější) čísla:

Celková cena projektu samozřejmě zůstává stejná, tedy 4.024.000,- Kč; z čehož EU reálně financovala přerozdělením z jiné země (tedy od jiných daňových poplatníků) celých 774.620,- Kč, což je ve skutečnosti 19,3 % celkové ceny projektu. Zbylá částka jsou naše vlastní peníze, které jsme předtím odvedli do EU. Všimněte si, že pokud bych údaje na ceduli v tomto duchu opravil, což by mi určitě neprošlo, role EU v tomto projektu se radikálně snižuje a to na částku, která není až tak astronomická, aby byla našimi vlastními prostředky nedosažitelná.

Pamětníci pochopí, mládež prosím o zamyšlení - v čem se reálně liší přerozdělování a byrokratismus dnes plně kapitalistické EU od dříve socialistického východního bloku s RVHP? Podle mého názoru je to jen a pouze nesmyslný byrokratický moloch, který pohlcováním naprosto nekompatibilních zemí jak fakticky, tak ekonomicky, stále více ztrácí svůj původní význam a smyl.

Poznámky závěrem:
  1. Nerozumím tomu, proč stát dotuje malou soukromou církevní školu, která si je schopna sehnat docela slušné finanční prostředky jinde, viz její závěrečná zpráva z let 2004/2005. Možná právě proto na webu další závěrečné zprávy nenaleznete.
  2. Čerpání peněz z EU je těžko vyhledatelný údaj, zatímco na žádosti o dotaze jsou nabaleny stovky inzerujících firem, reálná čísla nejsou k nalezení. Nakonec jsem zvolil podklad z Ministerstva financí, tabulku naleznete, určitě jen zcela náhodou, na poslední straně drobného dokumetu o pouhých 197 stranách.Home