Aktuální komentáře nebo archiv starších komentářů


Usvědčí pan architekt Kaplický sám sebe jako tak trochu podvodníka? (22.4.2008)

Tak knihovna na Letné přináší nejen zábavu ve formě: „Ještě větší prdel než jsme doufali“, říznutou: „Já jsem Úspěšný Emigrant, kdo z vás je víc?“, s doplněním: „Prezident je sráč!“, ale provalují se takové kutečnosti, že se začínám přiklánět k tomu, co se v Praze šuškalo ještě dříve, než soutěž začala. Totiž, že se hrálo s cinknutými kartami dávno předtím, než byla vůbec vyhlášena. Vezměme to v bodech:

A) Jednoznačnou podmínkou v zadání soutěže bylo umístění skladu nad zem, což Kaplický nedodržel a měl být proto pro nesplnění podmínek vyřazen, tak, jak je to v těchto situacích zcela běžné. Kaplický toto popírá (vyřazení), přičemž zadání je k dispozici veřejně a Ježek to popíral až do rozhovoru v MF DNES ze dne 28. října 2007, kde to potvrdil. Pokud se toto stane v běžném životě, korektní řešení je zrušit soutěž a vypsat ji znovu se změněnými pravidly. To se ovšem nestalo, doslovná citace odpovědi pana Ježka:

Dotaz redaktora: Takže zadání vlastně odporuje.
Odpověď pana Ježka: Původnímu zadání to skutečně odporuje. Ale opakuji, že se objevilo řešení, které jsme si předtím neuměli představit. Smyslem architektonických soutěží je neomezovat autory, pokud je to možné.

Celý rozhovor viz: http://zpravy.idnes.cz/jezek-nekdy-diskusi-o-knihovne-nechapu-dye-/domaci.asp?c=A071028_083145_domaci_klu někdo by měl panu Ježkovi vysvětlit, že soutěž má pravidla právě proto, aby to byla soutěž. Takhle je to jen podvod.

B) Členové komise měli k nezaujatosti hodně daleko a hodnotili překvapivě svižně. Nemám v úmyslu hledat odkazy na webu, tohle je známá skutečnost a odkazů jsou stovky. Nicméně, i toto je v podstatě podvod, byť ho budeme nazývat „jen“ prohřeškem proti etice či morálce.

C) Dnes, 22. dubna 2008 vychází na internetu další článek o dokonalém panu architektovi Kaplickém, který má několik let dopředu podepsanou smlouvu o případných náhradách, zde konkrétně o pěti miliónech, které dostane, pokud nebude knihovna realizována. http://www.novinky.cz/clanek/134347-kaplicky-vydela-i-kdyz-blob-na-letne-nebude.html Kupodivu, investigativní novináři se nezeptali na zcela základní maličkost: „Jak mohl mít pan architekt Kaplický podepsánu podobnou smlouvu léta dopředu, když ještě nikdo nevěděl, že bude vypsána soutěž na nějakou knihovnu?“, doplněnou navazující otázkou: „Ostatní architektonické kanceláře měly také podepsané podobné smlouvy?“. Mimochodem, ta smlouva sama o sobě mi přijde jako dobré svinstvo, neboť v architektonických soutěžích se často vítězná díla z různých důvodů nepostaví. Soutěž je prostě jen soutěž, vítěz dostává odměnu (zde byla odměna za první místo 160.000 eur, viz: http://www.nkp.cz/competition_library/CZpodminky.htm) a při troše štěstí pak může, ale nemusí, vítěznou stavbu realizovat. Na další kompenzace naprosto žádný nárok, pokud si ovšem předem nepodepíše výjimečnou smlouvu, nemá. Soutěž byla vyhlášena na „Návrh budovy“, nikoliv přímo stavbu budovy, jak je také uvedeno např. http://www.nkp.cz/files/tz_soutez.pdf V protokolu hodnotící komise je na straně č.5 zapsán požadavek p.Ježka na omezení zadávací podmínky skladu knih nad zemí, blíže přímo protokol zapsaný danou komisí (viz http://www.nkp.cz/competition_library/docs/protocol.pdf , že to udělal pro zvýhodnění jednoho konkrétního návrhu, o kterém „ještě nevěděl, že bude tak dobrý“, je myšlenka čistě náhodná.

E) Ještě je zajímavé, proč ředitel knihovny vyřadil v běžném životě na rozhodování podobných staveb se podílející instituce, blíže a krásně shrnuto mrkněte na: http://www.virtually.cz/index.php?art=15354

F) Komedie pokračuje a čím dál tím více novinářů se pasuje do role užitečných idiotů. Tedy jednoduše a prostě: "Kaplický vyhrál soutěž jen a pouze na NÁVRH budovy, za ten získal první cenu + vyhlášené finanční ohodnocení. Na nic jiného, pokud se dále ekonomové / politici / magistrátní úředníci nedohodnou a nevyhlásí soutěž na stavbu (tedy stavební firmu, která to následně postaví), žádné právo nemá."  Novinář, dávající otázku: "Kdy se začne stavět?", je, slušně řečeno, mimo mísu. Kaplického výhružky soudy a podobně jsou jen komedií pro masy. V minulosti kdosi nazval Klause "vrtošivým staříkem", jak krásně se dnes totéž označení hodí na pana Kaplického. 

První uvedené body jsou v celé „soutěži“ klíčové, a kdyby taková cena byla, aspirovaly by na PODVOD roku. Pak je zde ještě pár maličkostí, které sice nejsou podvodem, jen vypovídají o tom, jak si jeden architekt na stará kolena snaží postavit modlu za peníze daňového poplatníka. Nechme je být. Možná vás překvapí, v kontextu výše uvedeného, že se mi knihovna líbí. Ale uráží mě způsob, jakým Kaplický vyhrál, jak následně napadal, mimo jiné, našeho prezidenta. To jsou důvody, pro které si ho naprosto nevážím. Pro mě osobně je z lidského pohledu pan architekt Kaplický obyčejným buranem, tedy jinak řečeno, nevychovaným spratkem nevidícím si na špičku nosu.

Ještě doplňuji, že za takto zpackanou soutěž měl ředitel knihovny pan Ježek dávno dostat padáka, v soukromé firmě by ho zcela jistě dostal. Napřed odhadoval stavbu na 2 miliardy až lehce přes dvě miliardy, dnes (květen 2008) již hovoří o čtyřech miliardách a nejspíš to bude víc. Jak krásně se operuje s penězi daňového poplatníka, když mě to nic nestojí, o nějaké odpovědnosti ani nemluvě, že?Home