Komentáře aktuální - vydané a nevydané, myšlenky, texty, ...

Možná trpím zbytečnou a marnou snahou občas něco změnit. A někdy jen ze situace, z bezmoci či z prostého vzteku, vznikly komentáře k dění kolem nás. Nazval jsem je "nehodící se", protože prostě vykreslují skutečnost pravdivě, což se však v našem denním tisku příliš často nenosí. A jindy se zase nehodí do momentálně probíhající kampaně na obranu některých "pronásledovaných" menšin či právě probíhající kampani pro zvýšení počtu příslušníků policie.

Nevydané, leč zaslané, jinak řečeno nehodící se (nebo už nebylo místo) :  

Hledá se lék na krádeže ??? (aneb opět se otírám o naši "POLICII", pražské variace)

Po delší době jsem si zase přečetl článek o naší "policii" a opět jen tupě zírám. Tak oni naši chlapci hledají lék na poměrně jasnou záležitost krádeží a opravdu ho nemohou najít ... Kdyby se poptali libovolného občana Prahy, dostanou přehršel docela logických rad.

Za prvé, non-stop zastavárny jsou nesmyslem podporujícím krádeže a požadavek na občanku rovněž. Co takhle jen otisknout své prstíky na formulář, nikoliv ukazovat občanku svého bráchy či toho zatím usměvavého pána z metra. V případě krádeže by se pak šlo pro staré známé najisto, navíc bych zcela natvrdo postihoval i část zastavárníků, kteří velmi dobře vědí, že "zboží" je kradené. Opravdu mi věříte, že to autorádio s houpajícími se utrženými kabely prodávám ve dvě v noci abych měl na pivo?

Za druhé, ona "rychlá" akce policie (zavoláte a možná za hodinu přijede hlídka) akorát zvyšuje naprostou bezmocnost obyčejného člověka domoci se práva. A také jeho nechuť. K čemu je mi, že po vykradení auta, pokud vidím zloděje a chci nahlásit značku jeho auta, mi příjemce telefonátu stejně naznačí, že mám prostě smůlu? On i požadavek na sepsání protokolu znamenající několikahodinovou anabázi je dostatečně odrazující, navíc mezitím pachatel s úsměvem mizí a protokol je jen cárem papíru. Případný výslech pachatele za další týden je pak již jen ztrátou času, jak jeho, tak policie.

Za třetí, co takhle jiný režim nasazování botiček? Jste na pěší zóně, nemáte tam co dělat, ale na pokutu máte vždy? Předjíždíte na Letné celou kolonu a přes plnou čáru se pak cpete zpátky?  Fajn, tak dnes to bude bez pokuty, ale vaše auto tady zůstane s botičkou příštích 24 hodin. Po pár týdnech bude klid, nikdo si nemůže dovolit být "parkován" tímto způsobem.

Za čtvrté, vyhoďme konečně toho usmívajícího se mladíčka, který na postu ministra mimo svých úsměvů a pochybné akce Kryštof zatím vůbec nic nepředvedl. Donuťme policii, aby sama dodržovala předpisy (pražáci vědí o čem mluvím, kdo potkal v Praze nehoukající policejní auto dodržující základní dopravní předpisy, má u mě pivo ...). Donuťme ji, aby kontrolovala krizová místa a nikoliv ta pohodová. Prostě aby si přestala hrát na policii a konečně se jí opravdu stala. Věta "se mnou přijde zákon" není jen westernová, ovšem kdy přijde zákon do česko/moravských luhů a hájů není schopen říci nikdo.

Kryštof dvakrát

Když přehlédnu hloupost uspořádání dané akce, kdy kontroly speciálně v Praze probíhaly téměř výhradně na bezpečných místech, zatímco ta nebezpečná přehlížely, zbyde mi víkendová fraška zakončená smrtí tří policistů. Proč fraška ? Protože chce-li trojice policistů pronásledovat dvě honící se auta kategorie Mercedes ve služební Felicii, nemají u policie co dělat. Je mi líto, ale byla to zbytečná smrt z blbosti, bez ohledu na alkohol za volantem bourajícího řidiče. Ten opilý řidič měl být již dávno zbaven řidičského průkazu za množství přestupků na svém řidičském kontě, pak by se nemusela daná situace vůbec stát, tady ovšem policisté dlouho neviděli - neslyšeli. Pokud máme více takto dokonalých "policistů", měl by ministr vnitra místo líbivých úsměvů konečně složit funkci a přenechat své místo někomu poněkud schopnějšímu. 

Velkohubé prohlášení policie o vlivu této akce na naše řidiče mě přišlo po mém osobním zážitku značně ironické. To takhle jedu se synem kolem pražské spalovny (povolená rychlost 50 km/hodinu) a míjí nás černý  mercedes s tmavými skly dobrou dvoustovkou. V Praze na dvouproudých spojkách nic neobvyklého, že ano. Jenže, míjíme jeden radar (dvě policejní auta, pět policistů), poté záchytné místo řidičů překročivších rychlost (pět !!! aut, cca 12 policistů) a všichni jsou, co se týče zmíněného auta, zcela slepý a hluší. Takže zde máme klasickou, téměř historickou situaci této země - opět máme ty vyvolené, co mohou všechno a ty normální blbce, co dodržují zákony. Že daná akce byla za těchto okolností zcela na houby a stala se jen buzerací těch slušných, je nabíledni. Má někdo co dodat? Nemá, že. Smutné.

Učitelé – 15 a 16 plat nebude ???

Velkým překvapením pro mě bylo prohlášení zástupce učitelů připravujících se ke stávce, že platový návrh ministerstva akceptují jen tehdy, pokud učitelům zůstane 13 a 14 plat. Pro mě, jako zaměstnance soukromé firmy, je to zatraceně urážlivé. Jsem si vědom, že pro spoustu učitelů bude můj názor nepřijatelný, ale nechť si sáhnou do svého svědomí. Opravdu si myslíte, že placená dovolená v délce dvou měsíců je jinde také zcela normální ? Opravdu si myslíte, že je normální dostávat 14 platů za rok, který má 12 měsíců ? Považuji obecně přístup státních zaměstnanců ohledně těchto „platů navíc„ za nekorektní, nejvyššími soudci počínaje a učiteli konče. Pokud jsou placeni z našich daní, nechápu jejich požadavky na něco, na co si v případě soukromých firem zaměstnanci buď vydělají nebo ne a to ještě ne vždy se jim tato možnost nabízí

Můj "příspěvek" třineckým

Tak už toho mám dost. Prostým dělením zjišťuji, že jsem ze svých daní přispěl a spolu se mnou každý občan této republiky na každého zaměstnaného v hutních kolosech bez budoucnosti víc jak půl milionem korun českých. V současné době budeme přispívat opět, tentokrát prosperující soukromé firmě, a to každému zaměstnanci částkou čtyřista tisíc korun. Pokud by se zaměstnancům krachujících kolosů tato částka vyplatila hotově, byl by jednou provždy klid a šance se vzpamatovat. Takhle je to jen černá díra, do které mezi tisíci jiných přispívám se skřípěním zubů i já. Adrenalin mi zvedají protestující před vládou, ano, to je ideální místo nátlaku. Stejně jako si ziskuchtivý kampeličkáři vyvzdorovali vrácení vkladů, stejně tak si zaměstnanci vyvzdorují nesmyslné příspěvky, které vzhledem k výši jejich příjmů skončí spíše mezi vrcholovým managementem. Najde se v této zemi ještě nějaký trouba, který si myslí, že je třeba poctivě platit daně ?

 Jojo, a vláda nám "vládne" a schvaluje další a další zhovadilosti. Bohužel jsem poctivý trouba a neumím se vyhnout placení daní, což už bych dnes udělal zcela bez uzardění, na rozdíl od svého živnostenského období, kdy jsem platil všechno..

Proč musí Sadám Husajn zemřít ?

Proč se vlastně Spojené státy tolik snaží mít Husajna raději mrtvého než živého? Odpověď je jednoduchá a bohužel smutná. V situaci, kdy agrese zabalená do spousty slov o demokracii stále zůstává pouhou agresí, si prostě nemohou dovolit posadit tohoto diktátora na lavici obžalovaných, a už vůbec ne na lavici mezinárodního soudu v Haagu. Vyvstalo by příliš velké množství zcela konkrétních otázek, které si prostě američané nemohou dovolit. Asi základní by byla, proč vraždění Kurdů je v jedné zemi nelidské (Irák) v druhé, ještě k tomu členu NATO, tolerované (Turecko). Další otázkou je zdůvodnění války, ať už 11. zářím nebo zbraněmi hromadného ničení. Nikdo z únosců letadel nebyl z Iráku, zato velká většina ze Saudské Arábie, kde byly i finanční zdroje. Zbraně hromadného ničení, kterých měl mít Irák tisíce tun, nebyly nalezeny a těžko takové množství skryjete u souseda na dvorku. A nepříjemných otázek by bylo mnohem víc.

A tak máme zvláštní svět. Dostáváme se do situace, kdy údajně nejdemokratičtější země světa vede zahraniční nebo spíše světovou politiku zcela po svém, bez ohledu na mezinárodní právo a s jasnou neochotou se alespoň základům tohoto práva podřídit. Nepodepsání kjótského protokolu, nesouhlas s přijmutím mezinárodního soudního tribunálu, beztrestnost amerických vojáků při jakékoliv akci v cizí zemi, to jsou jen ty nejkřiklavější záležitosti. Osobně se modlím, aby se tato země nestala za pár desítek let diktaturou, na rozdíl od jiných má ekonomické a technické prostředky k tomu, aby planetu Zemi zcela ovládla.

S odstupem dvou měsíců je situace pro USA spíše horší než lepší. Do Iráku stále nebyli vpuštěni inspektoři OSN a je zcela evidentní, že Irák zbraně, kvůli kterým začala válka, nemá. A současně se začalo vyhrožovat Iránu. Z mezinárodní politiky USA mi stále běhá mráz po zádech, velice se podobá americkému zpracování evropských legend jako je třeba Robin Hood nebo Tři mušketýři. Hlavní hrdinové zabijí kde koho, ale přesto si v závěru filmu všichni padnou do náruče. Obávám se, že svět kolem nás takto nefunguje. A navíc zrovna v této době (červen 2003) požádali USA o prodloužení "nepostižitelnosti" svých vojáků v zahraničních misích. Opravdový příklad demokracie v plné šíři.

Teď (prosinec 2003) je Sadám Husajn nalezen, ovšem všechny světové noviny (mimo amerických, samozřejmě) píší o předchozí dlouhodobé americké pomoci právě tomuto diktátorovi. K tomu konečně dospěli sami američané k nelegálnosti držení zajatců v naprostém bezpráví na Guantanámu. Docela pěkný gordický uzel. Ovšem právo je vždy na straně silnějšího a v tomto případě již od začátku, takže vítěze nejen vojenských půtek již dávno známe.

Andělský Havel, ďábelský Klaus ? (březen 2003, vyšlo na www.gentleman.cz)

V posledních pár dnech se roztrhl pytel s komentáři na adresu přicházejícího prezidenta. Jako pověstná červená nit se téměř všemi táhne nedůvěra a je mu předkládána řada činů, které vůbec neudělal a silně pochybuji, že je udělat míní. Všichni tito vysoce negativní až arogantní komentátoři však poskytují medvědí službu odcházejícímu prezidentovi. Proč ? Protože hodnotí nového prezidenta na základě chování toho minulého. A to je zásadní omyl, kterého se všichni dopouštějí.

Dozvíme se například, že přichází prezident stranický a odchází ten nestranický. Přitom málokdo dnes uvěří, že proklamovaná nadstranickost Václava Havla byla opravdová. Podpora řadě vybraných politiků, sjednocená neskrývaným osobním odporem proti Václavu Klausovi, veřejná podpora televizních buřičů. To jsou jen špičky ledovce údajné „nadstranickosti“. Nový prezident svou stranickost neskrývá, ale také rozumně říká, že formální „pozastavení“ stranické příslušnosti, velmi často používané některými politiky, je naprosto nesmyslná a účelová záležitost.

Dále se máme bát udělování „kamarádských“ milostí, zvláště pro stíhané podnikatele. Obávám se, že se již mezi budoucími prezidenty nenajde nikdo, kdo by překonal zneužívání této pravomoci pro známé a kamarády, jak nám ji předvedl právě Václav Havel. Milosti v jeho podobě se staly osobní záležitostí, z valné části bez ohledu na názor Ministerstva spravedlnosti. Nevěřím v opakování této chyby novým prezidentem.

Korunu všemu nasadil nejmenovaný pán svým prohlášením, že za upáleného studenta může mimo jiné i nastupující prezident. Taková nenávist a zcela nulová osobní odpovědnost představitele jedné ze stran snažících se o „změnu“ mě šokovala. Šokovala mě i chuť, s jakou po tomto „prohlášení“ sáhli redaktoři všech deníků.

Nelze zatracovat ani jednoho z našich novodobých prezidentů. Oba mají na kontě jak dobrá, tak špatná rozhodnutí. Jeden v roli hlavy státu, druhý v politicky nejvyšších funkcích. Lze však již teď zatracovat přístup novináře k informaci. Za ten stávající bych nechal některé z novinářů zcela obyčejně propustit.

Buďte hodní na svého obecního … roma ?!

Tak nevím, kam autoři oné „náckovské kampaně“ míří. Myslím si, že pár set skinů v ČR je spíše mediálně zajímavých a není to až takový problém, jako pár desítek tisíc romů. Řekněme, že agresivní způsob boje skinů za práva bílých je – diplomaticky řečeno - nešťastný. Je však  boj romů za svá práva způsobem – vše, co se mi nelíbí a nechce je rasismus – o něco lepší ? Co takhle pár hesel do rómské kampaně : „Pošlete své dítě občas do školy“, „Koš není tam, kde zrovna stojíte“, „Většina lidí chodí do práce, nebuďte je ve tři ráno“. Že jsem rasista ? Houby, tohle je každodenní život pod našimi okny.

Byla to má reakce na oficiální kampaň běžící v televizi a zesměšňující neonacismus. Řečené stále platí, politicky se nevyskytl odvážlivec, který by do rómské otázky opravdu vnesl jasné otázky, návrhy a hlavně - požadavky na spolupráci romské komunity. Prostě zcela obyčejný systém něco za něco.

Viníkem za každou cenu ? (srpen 2002)

Nastala nám obvyklá postkatastrofická fáze - hledání viníků za každou cenu. Každý člověk teď ví, co se mělo dělat pro záchranu metra, každý ochránce zvířat by evakuoval zoo v klidu a s přehledem, každý pražák by byl lepší "šéf" než primátor a nepražáci by se přímo excelentně vypořádali s krizovou situací při povodni v hlavním městě. Je požadováno odstoupení řady lidí, přitom skutečné příčiny vysokých škod třeba v metru zatím nejsou známy. Bohužel "investigativní" novináři se na tomto ponižujícím honu na čarodejnice vysoce podílejí. A obyčejná lidská moudrost s rozumem mohou akorát plakat v ústraní. Nemohli bychom už konečně pochopit, že v dané situaci, kterou nikdo nemohl předvídat, bylo rozhodování všech zodpovědných spíše výběrem toho pokud možno nejmenšího zla ? Navíc chtít po někom, aby v krizové situaci na kterou ani nemohl být plně připraven neudělal chybu, je bláhové. Nechme je prosím teď všechny pracovat a v klidu žít. Ono odstranění následků bude možná větší a hlavně delší "katastrofa", než povodeň samotná.

 V této době mě nejvíce nazdvihl téměř celostránkový článek v Mladé Frontě Dnes od paní Kubišové napadající ředitele pražské zoo. Do té doby pro mě byla poměrně korektní ochránkyní zvířat. Takovou směs arogance, lží a výmyslů jsem od tohoto člověka nečekal. Asi nejvíce je pro mě nezkousnutelná ona oblíbená diferencovanost ochránců zvířat, která se zde maximálně projevila. Totiž, že například psí sádlo, no to je surovost. Ale husí sádlo, to je v pořádku. Takže zde máme klasickou situaci moderního světa - zvířat je spoustu, ale chráněná jsou jenom některá. Takový "ochránci" zvířat pro mě nemají žádný smysl. Ovšem mělo to i klad, přispěl jsem na obnovu zoo a navíc jsme v rámci redakce Paladixu přispěli rovněž. Takže vlastně ten negativní článek nakonec někomu pomohl. A protože fotografové jsou občas nazýváni hyenami, vybrali jsme si v pražské zoo právě toto zvíře.

Povolební střízlivění ODS (červenec 2002)

Jako běžného voliče mě udivuje neschopnost ODS podívat se do zrcadla a najít situace, kde hodně ztratila. Například včasné odstoupení hulvátského premiéra jednoznačně přineslo body do stáje ČSSD. Další body dodal příchod mladých výrazných lidí do vyšších postů strany i vlády. Sem patří jména p.Buzková, p.Gross a p.Tvrdík. Rovněž nevýrazný, leč proti premiérovy zatraceně slušně se tvářící p.Špidla byl dobrým tahem. Ti všichni se mi nemusí zcela líbit, ale své názory až tak nemění a pokud někde mluví, výsledek má hlavu a patu.

Co naproti tomu udělala ODS? Začla svou "opozici" oposmlouvou, která všem jejím voličům pila krev již od začátku. Pokud ČSSD udělala krůček po hraně, místo očekávaného a okamžitého vypovězení smlouvy ODS držela linii "ruka ruku myje", přesto, že v dané situaci čtyř let by předčasné volby nejspíše s přehledem vyhrála. Dále zůstala stranou postavenou na jediné osobnosti a za čtyři roky nedokázala předvést žádného rozumného mladého politika. Místo toho preferovala řadu mladých "střelců" se značně sporným či neprůhledným zázemím, ignorovala chyby svých členů a nevyvozovala z nich žádné důsledky. Poslední hřebíček do rakve pak zatloukla negativní a nevýrazná reklamní kampaň před volbami.

Pro výše uvedené si tedy myslím, že rozbor volebního propadu stačí udělat s pomocí zdravého selského rozumu, bez potřeby "odborníků" z reklamních a jiných agentur. ODS slastně spěla po celé čtyři roky k tomuto výsledku a také ho bohužel dosáhla. Teď jí držím palce, přes své znechucení jejím "fungováním", ať nalezne sílu s tím něco udělat. A jako první bod bych navrhoval promyslet "umění odejít" pro řadu jejích politiků.

Platí stále, ODS získává body nikoliv vlastním přičiněním, ale spíše neschopností ostatních stran vládnout nebo se dohodnout na zcela banálních pravidlech politické hry. 

Místo policie domobrana ? (květen 2002)

Příběh první. Jedno auto zezadu lehce naťukne jiné, ale řidič nezastaví a ujede. V protisměru v téže chvíli jede policejní auto. Nabouraný řidič jej okamžitě zastavuje a vysvětluje co se stalo. Čekal jsem akci, houkačku, chycení ujíždějícího řidiče. Na Letné v odpolední zácpě to není zas tak velký problém. Ó nikoliv, policista vystoupil a - začal telefonovat. Akce se tedy nekonala. O viditelně naštvaném nabouraném řidiči ani nemluvě. Dál není co dodat.

Příběh druhý. Jdeme se ženou v 19:00 hodin do metra na Můstku a narkomané si přímo na schodech vaří drogu, v klidu natahují do stříkačky, atd. Policistu kolem nevidět, ani v metru, ani na ulici. Píši tedy dotaz na policii, je-li skutečně nutná taková benevolence v centru Prahy ve vztahu k drogám. Odpověď ? Vyšetřujeme Vaši stížnost na ÚDAJNOU nečinnost policistů. Podepsán kpt. Ing. Martin Salaj. Rozkošně, promiňte to slovo, pitomá odpověď. Já si nestěžoval, já se ptal. Navíc nečinnost nebyla údajná, ona nebyla žádná.

Příběh třetí. Prodavač zastřelil v sebeobraně .... Také pražská realita. Doufám, že nebude žalován či snad odsouzen.

Ano, díky skutečně "aktivní" policii začínám přemýšlet nad tím, že si zažádám o zbrojní pas. Až nás bude víc, založíme za naše peníze domobranu a stát mi může odpustit část daní, které tím ušetří na počtu policistů.

 
Tak se nám v "čtyřkoaličním" slepenci rozpoutala pěkná diskuze. Ono už jen ten název spolu s dnešní faktickou existencí tří, potažmo dvou stran, silně připomíná román o třech mušketýrech, kteří vlastně byli čtyři. Nicméně, jako občana mě fascinuje přístup politické strany, respektivě jejich představitelů, k dluhu samotnému. Slůvko vyčůranost zdaleka nevystihuje všechny nuance. Ať už bude výsledek jednání stran jakýkoliv, je zde nevyvratitelný fakt, že ODA prostě nic neplatila i když měla z čeho. A teď ještě nasazuje všemu korunu, pokud předpokládá jakési po dlouhá desetiletí trvající "splácení" bez uvažování úroků. V době, kdy konečně dochází na dlužníky a začínají fungovat funkce jako exekutor, je to více než drzost. Překvapuje mě rovněž, že tento dluh po ní nikdo nevymáhal. Pokud nazvu tuto situaci zcela ukázkovou korupcí, nevěřím, že někdo najde odvahu žalovat mě pro pomluvu. Škoda, že v naší zemi neexistuje prvek zvaný precedens. Kdybychom totiž všichni mohli po příkladu ODA své dluhy splácet či nesplácet dle nálady a ještě by nám banka odpustila úroky, měli bychom se doslova jak prasata v žitě. 

Praha, RSE a armáda (říjen 2001)

Když před lety vznikalo RSE v automobilově i turisticky nejfrekventovanější zóně Prahy, pár nesmělých hlasů namítlo, že je to opravdově živé centrum města a poloha není snad úplně ideální ... Byli okřiknuti, co bychom tentokrát pro RSE neudělali, že? Jenže teď nastal stav, kdy opravdu nebezpečí hrozí. A to umístění uprostřed dění opravdu není ideální, že ? Takže se smíříme s kolapsem dopravy a budeme čekat, zda nás američané požádají o jeho přemístění. Jsem překvapen, jsme přece na českém, nikoliv americkém výsostném území a s přemístěním RSE do jiných prostor jsme měli začít již dávno. Je mi i smutno. Jestli jsem doufal ve zlepšení stavu armády, dnes mě plně přesvědčila, že nic takového se nekoná a konat nebude. Mimochodem, opravdu si někdo z Vás myslí, že ti ozbrojenci tam k něčemu jsou ? Neumím si představit jejich reakci v situaci, kdy kolem jsou stovky turistů, desítky zablokovaných aut a ještě navíc desítky čumilů. Velkorážný kulomet na takovém místě se pak stává příslovečným kanónem na vrabce.

Ani tady s odstupem dvou let nemám co dodat. Provizorní zábrany se změnily v setrvalý stav, uzavřená spojka magistrál nutí řidiče jezdit jinudy a ještě více zacpávat centrum. 

Velký třesk alias Velké kulové (červenec 2001)

Při spatření pana ministra Grégra obhajujícího Velký třesk se mi vždy vybaví pan Eben předvádějící v jakémsi zábavném pořadu kouzelnický trik s názvem Velké kulové (nafouknutý balónek pod šátkem, balónek posléze praskne). Ač název páně ministrův je bombastický, troufám si tvrdit, že výsledek bude se blížit spíše ebenově scénce.

Pokud totiž začneme používat selský rozum, nepotřebujeme Velký třesk a spoustu řečí kolem něho. Mrkněme takhle na Vítkovice. Spolykali chudinky už skoro dvě miliardy korun na pár tisíc zaměstnanců a ne a ne se rozhýbat. Pokud uděláme banální dětskou rozpočítávačku, dostaneme téměř 500.000,- Kč na jednoho stávajícího zaměstnance. Další má myšlenka je kacířská, ale logická. Není levnější pro stát i daňové poplatníky dát tyto prostředky jednorázově zaměstnancům, tím je vyvázat a zajistit jim přijatelné žití na pár let pokud nenajdou práci ? A podnik poté pustit k ledu ?

Pro většinu z nás jsou mnohem přijatelnější jednorázové částky vzaté z rozpočtu na zajištění života LIDEM, než obrovské sumy na dočasnou resuscitaci již dávno neziskových firem.

Řečené stále platí, pořád se vláda chová tak, že obrovskými částkami drží při životě firmy již dávno odsouzené k zániku. Smutné je, že jiné řady relativně životaschopných firem byly naopak tvrdě odříznuty od možnosti záchrany.


Home