Konstrukce - Subwoofer pro domácí kino

Subwoofer, navazuje na reproduktorové soustavy Besie I.


Popis

Předem podotýkám, že na rozdíl od reprobeden Besie jde o ryze amatérskou konstrukci teoreticky sice spočítanou, leč dále nijak neladěnou, přístup do akustické komory nemám. Výpočet jsem dělal na demoverzích nebo volných verzích několika odlišných programů a použil ten výsledek, který se u většiny z nich shodoval. Jinak varuji před volným experimentováním, u tohoto typu ozvučnice to až tak moc nejde. Z nabídky firmy Seas vyhovovaly pro mé nároky, představy (max. objem 40 litrů a spodní rozsah od 20 Hz) a konečné možnosti parametry jednoho jediného reproduktoru. V té době se ani nedovážel, jednalo se o novinku a subwoofer jsem vyráběl až půl roku po jeho výpočtu.

Dále upozorňuji na poměrně nízký akustický výkon, který lze bez slyšitelného zkreslení dostat. Dvoukomorové řešení zvané band-pass umožňuje realizaci rozumného basového rozsahu při přijatelném objemu, ovšem za cenu extrémního zatlumení reproduktoru, takže z citlivosti 86 dB je jen 81 db. Laicky řečeno, pro dosažení 25 W potřebujete téměř 100 W. Také rozhodující rychlost proudění vzduchu v nátrubku basreflexu, je to jediné místo, kudy se zvuk dostává ven. Pro normální hlasitost při poslechu DVD je výstupní výkon dostatečný, dokonce mám zvuk subwooferu lehce stažený, mám své sousedy rád. Kdo potřebuje dostat ohlušující výkon, nechť sáhne jinam, vzduch již začne v nátrubku hvízdat (nedělal jsem velké zaoblení vnitřní části) a výkon zesilovače nestačí. Koncový zesilovač je použit modulový (je levný, tak proč totéž stavět), transformátor s usměrňovačem a filtrem je na oddělené desce plošných spojů. Reálný sinusový výkon se pohybuje vzhledem k účinnosti a použitému transformátoru kolem 60 W na reproduktoru, co leze ven nemám jak jak změřit. Jak jsem již podotknul, pro běžný poslech to stačí.

Výsledek ve formě hlubokých basů byl pro mě příjemným překvapením, zvuk z DVD odpovídá očekávání a po posledních návštěvách řvoucích "digitálních zvuků" v těch nejmodernějších kinech si pomalu začínám myslet, že dobře nastavené a kvalitní domácí kino zní lépe. Ale to je na požadavcích a představách každého z nás. Není to high-endová konstrukce, na to ji chybí doladění, poctivé utěsnění a estetická úprava. Nicméně pro valnou většinu běžných posluchačů naprosto postačí.

Technické parametry

Realizace

Ideálním stavebním materiálem je deska MDF, já volil z praktických důvodů dřevotřísku 18 mm dále uvnitř zpevněnou příčnými trámky. Podstatné je dodržení vnitřních objemů a rozměrů trubky basreflexu. Nepodceňujte kolíčkování, ač se to nezdá, na tuhle bedýnku padla více než stovka 8 mm kolíčků. Všechny vnitřní hrany jsou přetaženy silikonem, spodní část je oddělitelná, přesto ji drží celkem 20 dlouhých vrutů přitaženou na tenké gumové těsnění.Abych se vyhnul vypadávání pilin z dřevotřísky, vnitřní části jsem natřel barvou. Vnější povrchová úprava je klasická - kytování, broušení, základovka, černá barva na tabule a matný bezbarvý lak na parkety. Osvědčil se mi typ s hedvábným leskem, nedrží se na něm tolik prach jako na klasickém matném laku a má mnohem odolnější povrchovou strukturu.

Protože tlaky vzduchu uvnitř reprobedny jsou opravdu značné, je potřeba absolutní utěsnění a pevnost všech částí. Z tohoto důvodu jsem si nechával dělat kovové panely z plechu tloušťky 3 mm, vyrobili my je v laserové vypalovně Herding (www.herding.cz). Panely se nakonec ukázaly největším problémem, přes chladič, vypínač a cinch konektor foukal vzduch a ozývalo se syčení. Takže jsem po celkovém oživení vnitřní části zalil silikonem, od té doby je klid. Jakmile při oživování uslyšíte hvízdavé nebo syčivé zvuky, hledejte škvíry.

Schéma zapojení

Tak tenhle bod mám v úmyslu odbít. Klasické zapojení dvoucestného usměrňovače, filtrace kondenzátory 2x 4G7 / 50 V přemostěnými z důvodů potlačení rušení keramickými kondenzátory 100 nF. Veškeré spoje jsou realizovány pomocí fastonů, včetně propojení koncového zesilovače s reproduktorem. Koncový zesilovač je modulového typu, naprosto standardního. Kdo alespoň maličko bastlil, nemůže s tím mít problém. Modul koncového zesilovače byl zakoupen u EZK (www.ezk.cz), včetně zhruba odpovídajícího chladiče. Toroidní transformátor byl ze zásob, prostě mi z jiné konstrukce zbyl. Doporučuji libovolné jiné trafo s výstupním napětím alespoň 2x 24 V a s výkonem minimálně 100 W.

Rozměry subwooferu

Zvolil jsem celkový půdorys 300 x 400 mm, z toho mi na daný objem komor vyšla výška 450 mm. Jde o řekněme ještě přijatelné rozměry pro běžnou domácnost. Navíc pokud se smíříme s jemně propadlou kmitočtovou charakteristikou (o necelý jeden decibel, což stejně neuslyšíme), dostaneme při rozumné velikosti  dostatečně nízký nejnižší kmitočet. Toť vše.

Celkové rozměry včetně vnitřní části jsou na přiloženém plánku, kdo lépe slyší, může lehce experimentovat s délkou basreflexu a celou bednu dokonale vyladit..

Seznam součástek

 

1x   basový reproduktor SEAS L22RN4X/P

1x   modul koncového zesilovače KMD7294

1x   transformátor 100 W (2x 24 V)
1x   můstkový usměrňovač 250 V / 10 A
2x   filtrační kondenzátory 4G7 / 50 V
1x   chladič koncového zesilovače
1x   síťový vypínač
1x   izolovaný konektor cinch
1x   basreflex 50 x 210 mm
tlumicí akustická rohož cca 25 x 200 cm

 

Poznámky

  1. Absolutní povinností je správné utěsnění všech možných spár (pod reproduktorem, konektory, vypínačem, basreflexem, odklopnou deskou, atd.), případné "foukání" vzduchu slyšitelně zkresluje zvuk 

  2. Elektronickou část lze realizovat libovolně jinak, třeba externím koncovým zesilovačem s udělat tak subwoofer jako pasivní záležitost. Já nechtěl mít další neskladnou krabičku, tak jsem vše zabudoval dovnitř.

  3. Pozor na chlazení transformátoru, je ukryt uvnitř, jediné místo pro proudící vzduch je basreflexová trubka. Prakticky jsem odzkoušel, že při běžné hlasitosti je po dvou hodinách provozu vlažný.

  4. Pozor na filtrační kondenzátory, jejich zatavení ve fólii je sice izoluje, ale fólie na vrcholu válce kondenzátoru hezky "lupe", trvalo mi několik hodin, než jsem na to přišel. Proto jsem ji z konců kondenzátorů nakonec odřízl. Vypadá to nevzhledně, leč funguje to.

Ke stažení

Technické parametry reproduktrou SEAS L22RN4XP

 

 


Home