Konstrukce - Reprosoustavy Besie I.

Reproduktorové soustavy Besie I.


Popis

Zpravidla nejsem ochoten dělat někomu reklamu, ale v tomto případě mě k tomu donutil výsledek mého snažení. Potřeboval jsem totiž nahradit své dávno vyráběné reproduktorové soustavy (třípásmové, 42 litrů, reproduktory české výroby TVM), něčím přijatelnějším a hlavně - menším. Po propátrání českého trhu jsem našel řadu různých výrobců (spíš zástupců výrobců) reproduktorů, jenže povětšinou v kategorii low-end s rádoby parametry (ty nejdůležitější neuvedeny) nebo na opačné straně v kategorii high-end s poněkud nereálnou cenou pro mé možnosti. Žádný z nalezených výrobců také na svém webu nenabízel stavebnice reprosoustav s vlastními reproduktory, což je poměrně obvyklé řešení, jak zvýšit prodejnost. Nakonec jsem narazil na web norské firmy SEAS (www.seas.no) a její české zastoupení, které tady postupem let nabízí kompletní řadu stavebnic reproduktorových soustav jak základního, tak high-endového typu.

V rozpoložení něco mezi skepsí a nadějí jsem se do jedné stavebnice s názvem Besie I pustil. A pak už přišel spíše úžas, kvalitativní vzrůst poslechu byl neuvěřitelný a tak proběhl netypický test - pozvání bráchy, aby zhodnotil výsledek. Stačilo pár minut a dnes má postavené stejné reproduktorové soustavy jako já. A protože slyší lépe než já, bedny prošly s jedničkou.

Jinak důvod pro vlastní stavbu je jednoduchý, sestavené kompletní reprosoustavy vyjdou na cca 14.000,- Kč; což je již v kategorii "poněkud drahé". Pokud vše zvládnete vlastními silami (tj. bednu a plošný spoj výhybky) cena je zhruba poloviční. 

Technické parametry

Realizace

Pro domácí kutily je bezproblémová, nakonec jsou v klidu realizovatelné i v panelákovém bytě. Je vhodné mít pravoúhlou svěrku pro přidržení desek ve správné poloze při jejich kolíčkování, jinak samozřejmě vrtačku, lepidlo a kladívko. Pro začištění děr rašpli, pro finální vybroušení smirek. Kdo udělal alespoň poličku z prkýnka, nebude mít problém.

Schéma zapojení výhybky

Výhybka je velmi jednoduchá a pokud jste alespoň jednou vytvářeli něco podobného, nečeká vás žádná záludnost. Připojení kabelů je řečeno pomocí FASTONů zapájených přímo do plošného spoje. Můžete použít zapojení bi-wiring s plně oddělenými konektory hloubek a výšek na vstupu, nebo klasicky jednoduché připojení jedním dvoužilovým kabelem. Doporučuji to první, ono totiž v každé místnosti budou bedny znít jinak podle uspořádání nábytku, vzdálenosti od stěn, vlastnímu umístění, atd. A zapojení na čtyřžilový kabel může zvuku přidat nebo nemusí. Takže je lepší být připraven.

Plánek reprobeden

Pro občasné domácí kutily s tendencí poslouchat kvalitní zvuk je konstrukce v pohodě postavitelná. Pokud se smíříte s jednobarevným řešením, stačí jako materiál použít klasickou dřevotřísku s tloušťkou 18 mm. Tu vám nařežou naprosto přesně třeba v OBI. 

Nemůžete ji jen tak slepit na hranu, to by se bedna po delší době rozpadla. Je naopak nutné skolíkovat jednotlivé části, pravoúhlá svěrka je přitom ideální pracovní nástroj. Hrubou stavbu včetně skolíkování všech částí lze zvládnout za tři hodiny čistého času. Pak se musíte rozhodnout, co dál. Buď jen nátěr a samolepicí tapeta (ale to není až tak hezké) nebo kytování, broušení a barvení. Což je sice pracné, ale výsledek odpovídá snažení.Pokud se rozhodnete jít touto cestou, počítejte s jedním víkendem, který na to prostě padne. Já nakonec volil černou matnou barvu na tabule následně natřenou matným lakem na parkety.

Ještě poznámka k zapuštění reproduktorů do čelní stěny. Je samozřejmě nemožné v domácích podmínkách vyfrézovat osazení o hloubce tří milimetrů. Je ale možné zakoupit sololitovou desku s tloušťkou tří milimetrů a na čelní stěnu ji nalepit. Předtím do ní samozřejmě musíte udělat správné otvory. No a potom srazit hrubým smirkem její hrany, což je práce na půl hodiny. Ale výsledek vypadá elegantně a při jemné práci i profesionálně.

Seznam součástek pro jeden kus reprosoustavy

 

1x   basový reproduktor SEAS G17 REX/P
1x   výškový reproduktor SEAS 27 TFFC
1x   tlumivka 1,2 mH  / 0,6 ohmu
1x   tlumivka 0,39 mH / 0,25 ohmu
1x   kondenzátor 6,8 uF
1x   kondenzátor 12 uF
1x   keramický odpor 4,7 ohmu / 5 nebo 10 W
1x   keramický odpor 15 ohmu / 5 nebo 10  W
1x   svorkovnice reproduktorová biwiring
1x   basreflex průměr 50 mm, délka 125 mm
tlumicí akustická rohož cca 25 x 200 cm

 

Download původní dokumentace

Protože české zastoupení SEASu z pochopitelných důvodů konečně přepracovalo svůj starý a z poloviny nefunkční web a naopak z nepochopitelných důvodů vyřadilo původní dokumenty ke stažení, což je škoda, dovolil jsem si soubor s dokumentací dané reprosoustavy doplnit. Samozřejmě je český, formátu pdf - Besie I

Přes existující autorská práva předpokládám, že firma nebude proti, když zdarma propaguji její vlastní výrobky. Jinak ve skutečnosti vyvinula celkem tři varianty regálových reprosoustav a dvě sloupových, ovšem kloudná dokumentace k nim na webu nikdy nebyla. Na druhou stranu mi byla zaslána majlem jedna sloupová, takže opět doplňuji - Besie IV.

Poznámky

  1. Vnitřní akustické zatlumení reprobeden je nutné, mimo jiné z důvodů poškození basového reproduktoru přílišnou výchylkou membrány při vyšších hlasitostech a samozřejmě ze zvukových důvodů

  2. Rovněž je nutné správné utěsnění všech možných spár (pod reproduktory, svorkovnicí i basreflexem), případné "foukání" vzduchu je opravdu slyšet 

  3. Bedny nebudou okamžitě po zhotovení perfektně hrát, nechte je pár týdnů rozehrát a budete příjemně překvapeni výsledkem

  4. U reprobeden s basreflexem vzadu a navíc malých hraje velkou roli poloha v místnosti (vzdálenosti od zdí, atd.). Nebojte se experimentovat, rozdíly jsou při troše snahy slyšet.

  5.  Postupnou stavbu obecně zobrazuje následujících pár snímků. Skolíkování je docela zřetelné, jediný přístup dovnitř je přes reproduktory. Je to sice poněkud náročné, ale zase není problém s následným utěsněním. 

 


Home